B kategorijas CSDD braukšanas eksāmens

B kategorija ir viens no populārākajiem transportlīdzekļa veidiem un, sasniedzot pilngadību, gandrīz katrs jaunietis plāno iegūt B kategorijas tiesības, jo ikdienas dzīve bez automašīnas ir neiedomājama. Lai iegūtu vadītāja apliecību, viss sākas ar to, ka ir jāiziet apmācība auto kursos, pēc kuru sekmīgas beigšanas kursantam atliek vien tikt galā ar CSDD eksāmeniem.

CSDD pārbaude jākārto ar auto, kas aprīkots ar mehānisko pārnesumu kārbu

CSDD pārbaudes sastāv no teorētiskā un braukšanas eksāmena, kas kursantam jākārto ar CSDD automobili. CSDD auto ir aprīkots ar mehānisko pārnesumu kārbu, bet tie, kas vēlas kārtot B kategoriju ar automātisko pārnesuma kārbu var to izdarīt Rīgas nodaļā. Lai gan jārēķinās ar to, ka B kategorijas kārtošana ar automātisko kārbu nozīmē, ka persona iegūs vadītāja apliecību ar ierobežojumu, kas ļauj vadīt automobiļus tikai ar automātisko pārnesuma kārbu.

Ja persona, kam ir šis vadīšanas ierobežojums, vēlas braukt arī ar auto, kas aprīkots ar mehānisko kārbu, tad jārēķinās ar jaunu CSDD eksāmenu braukšanā ar auto, kas aprīkots ar mehānisko kārbu (bez atkārtotas autoskolas kursu apmeklēšana). Pēc tam būs jāmaina arī iegūtā vadītāja apliecība.

Eksāmena laikā kursantam jāparāda zināšanas par auto, jāizbrauc figūras un jāvada auto ceļu satiksmē

B kategorijas eksāmena automobili, izvēles figūras un instruktoru izvēlas speciāla datorprogramma. Kopā ņemot, vadīšanas eksāmens tiek pieņemt trīs posmos, kas ietver zināšanu pārbaudi par transportlīdzekli, figūru izpildi un braukšanu ceļu satiksmē.

Zināšanu pārbaude par transportlīdzekli:

 • noteikt, vai automobilis ir aprīkots ar ziemas vai vasaras riepām un paskaidrot riepu ekspluatācijas īpatnības;
 • paskaidrot, kā pārbaudīt un kādam ir jābūt gaisa spiedienam riepās, kā pārbaudīt un papildināt šķidruma līmeni dzesēšanas sistēmā, kā pārbaudīt eļļas līmeni motora karterī un to, kāda ir riteņa maiņas gadījumā veicamā darba secība un drošības pasākumi;
 • pārbaudīt šķidruma līmeni logu mazgātāju tvertnē un ieslēgt stikla tīrītājus dažādos režīmos;
 • ieslēgt ārējās apgaismes ierīces vai avārijas gaismas signalizāciju;
 • norādīt kontroles mēraparātu panelī nepietiekama bremžu šķidruma līmeņa un nepietiekama eļļas spiediena signālspuldzes un paskaidrot to nozīmi.

Figūras:

 • „Stāvvieta paralēli braukšanas virzienam”;
 • Viena no datorprogrammas izvēlētajām figūrām starp “kases aparāts”; „apgriešanās braukšanai pretējā virzienā”; „iebraukšana gabarītvārtos”; „braukšanas uzsākšana augšupceļā”.

Braukšana ceļu satiksmē:

 • Braukšana reālā ceļu satiksmē, ievērojot Ceļu satiksmes noteikumu un satiksmes drošības prasības;
 • Braukšana apdzīvotās vietās un ārpus tām;
 • 5 minūšu vadīšana pa paša izvēlētu maršrutu uz inspektora norādīto gala mērķi;
 • Braukšana ceļu satiksmē ilgst ne mazāk kā 25 minūtes.

Sarežģītākā daļa lielam vairumam ir tieši B kategorijas eksāmenā ir braukšana ceļu satiksmē, kur kļūdas tiek pieļautas, piem., nepalaižot gājējus (nogriežoties krustojumā) vai uzsākot braukšanu vienvirziena ceļā. Stress noteikti rodas arī brīdī, ja noslāpst automašīna. Šajā gadījumā gan uztraukums ir tikai lieka parādība, vienkārši jāatsāk braukšana, jo, ja šī situācija rada draudus satiksmes drošībai, instruktors vienkārši ņems vadību savās rokās un pārtrauks eksāmenu.

Eksāmens tiek vērtēts pēc ķļūdu bīstamības pakāpes

B kategorijas braukšanas eksāmens tiek vērtēts pēc vairākām kļūdām, kas atkarīgas no to bīstamības pakāpes. Nenozīmīgas kļūdas –  kuras neietekmē satiksmes drošību. Vidēji smagas kļūdas – kuras atsevišķos gadījumos var apdraudēt satiksmes drošību. Bīstamas kļūdas – kuras gandrīz vienmēr rada draudus satiksmes drošībai vai kuru dēļ attiecīgajā situācijā tiek radīti tieši draudi satiksmes drošībai, tad inspektors ir tiesīgs pārtraukt eksāmenu.

Pēc eksāmena sekmīgas nokārtošanas, CSDD nodaļā iespējams saņemt vadītāja apliecību. Bet, ja CSDD braukšanas eksāmens nav nokārtots, atkārtots vadīšanas eksāmens ir pieļaujams ne ātrāk kā nākošajā darba dienā. CSDD vadītāju kvalifikācija pieejama 8 CSDD nodaļās visā Latvijā (Jelgavā, Jēkabpilī, Liepājā, Valmierā, Rēzeknē, Ventspilī, Rīgā, Siguldā) un B kategorijas vadīšanas eksāmens maksā Ls 21,05 (tik pat maksā arī atkārtots eksāmens).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *