Vadītāja apliecība un tās iegūšana

Vadītāja apliecība ir dokuments, kas apliecina tiesības vadīt tajā norādīto kategoriju transportlīdzekļus. Tā ir derīga braukšanai gan Latvijā, gan ārvalstīs un tās derīguma termiņš ir 10 gadi (ar atsevišķiem izņēmumiem). Pirms iegūt vadītāja apliecību, nepieciešams iziet apmācību autoskolā (automobiļu, motociklu un kvadriciklu vadītājiem) un tad jākārto valsts eksāmens teorijā un braukšanā Ceļu Satiksmes Drošības Direkcijā (CSDD).

Autoskolas apmācība

Autoskolas teorijas eksāmens ietver vispārīgus jautājumus par terminiem, ceļu satiksmes noteikumiem, satiksmes drošību un pirmo palīdzību. Parasti autoskolu tests ir pielīdzināts CSDD teorijas testam. Piemēram, autoskolas Presto A” un „B” kategorijas teorijas testā ir 30 jautājumi, uz kuriem jāatbild 30 minūtēs un ir pieļaujama 1 kļūda.

Mācību atļaujas iegūšana

Pēc teorijas apmācības seko nākošais posms – braukšanas apmācība, kuras laikā vadītājam tiek izsniegta mācību braukšanas atļauja jeb baltās tiesības, kas nepieciešama ikvienam topošajam vadītājam. Mācību atļauju izsniedz personām, kas mācās vadīt A1, A, B1, B vai C1 kategorijas transportlīdzekļus un atļaujas derīguma termiņš ir 3 gadi.

Mācību atļauju var iegūt sasniedzot attiecīgo vecumu:

 • 14 gadu – lai iegūtu atļauju mācīties vadīt A1 un B1 kategorijas transportlīdzekļus;
 • 16 gadu – lai iegūtu atļauju mācīties vadīt A, B un C1 kategorijas transportlīdzekļus;

Braukšanas mācību atļauju var saņemt kādā no CSDD nodaļās visā Latvijā, kur sniedz vadītāju kvalifikācijas pakalpojumus (Rīgā, Daugavpilī, Gulbenē, Jelgavā, Jēkabpilī, Liepājā, Rēzeknē, Talsos, Valmierā, Ventspilī ). Tās saņemšanai jāuzrāda pase, derīga medicīniskā izziņa un jāveic maksa par tās saņemšanu Ls 4.33 apmērā (nozaudēšanas gadījumā Ls 8.66 ). Ar mācību braukšanas apliecību drīkst: pārvietoties tikai Latvijas Republikas teritorijā; veikt braucienus tikai braukšanas instruktora klātbūtnē (atceries, mācību atļauja nav tas pats, kas vadītāja apliecība).

CSDD teorijas eksāmens

CSDD teorijas eksāmens ir datorizēts un automobiļa topošajam vadītājam ir jāatbild uz 30 jautājumiem, kur tiek piedāvāti dažādi atbilžu varianti. Atbilžu sniegšanai tiek dotas 30 minūtes un ir pieļaujamas ne vairāk kā 3 kļūdas (mopēda vadītāja apliecības iegūšanai jāatbild uz 20 jautājumiem 20 minūtēs ar 2 pieļaujamajām kļūdām). Eksāmena rezultātu vērtē speciāla datorprogramma.

CSDD teorijas testā tiek pārbaudītas topošā vadītāja zināšanas par:

 • Vispārīgiem terminiem;
 •  Ceļu satiksmes noteikumiem;
 • Satiksmes drošību;
 • Pirmās palīdzības sniegšanu;
 • Automobiļa tehniskajām prasībām;
 • Faktoriem, kas var izraisīt avāriju;
 • Autovadītāja tiesībām, pienākumiem, administratīvo un kriminālo atbildību;
 • Automobiļa uzbūves elementiem.

CSDD braukšanas eksāmens

„A” un „B” kategorijas transportlīdzekļu vadītāja apliecība tiek piešķirta, ja tiek sekmīgi nokātoti braukšanas eksāmeni. Braukšanas eksāmens sastāv no 3 daļām – zināšanu pārbaudes par transportlīdzekli, braukšanas ceļu satiksmē un figūru izpildes:

 • B kategorijai – „stāvvieta paralēli braukšanas virzienam” un kāda no sekojošām figūrām „kases aparāts”, „apgriešanās braukšanai pretējā virzienā”, „iebraukšana gabalītvārtos”, „braukšanas uzsākšana augšupceļā”.
 • A kategorijai – „iestumšana gabarītvārtos”, “astotnieks”, “laipa”, “čūska”, „izvairīšanās no šķēršļa nebremzējot”, „izvairīšanās no šķēršļa bremzējot”, “stoplīnija”, “slaloms”.

Eksāmenu vērtē pēc pieļauto kļūdu nozīmīguma un bīstamības pakāpes. Pēc vadīšanas eksāmena inspektors informē par eksāmena rezultātu. Vadīšanas eksāmens ir nokārtots, ja braukšanas laikā netiek pieļauta: bīstama kļūda (rada draudus satiksmes drošībai); vairāk kā divas vienāda rakstura vidēji smagas kļūdas (apdraud satiksmes drošību atsevišķos gadījumos) vai vairāk kā trīs dažāda rakstura vidēji smagas kļūdas; vairāk kā piecas nenozīmīgas kļūdas (neietekmē satiksmes drošību).

Vadītāja apliecības iegūšana

Pēc veiksmīgi nokārtota braukšanas eksāmena, kādā no 10 CSDD nodaļām ir iespējams saņem attiecīgās kategorijas vadītāja apliecību. Vadītāja apliecību piešķir personai, kura pastāvīgi dzīvo un uzturas Latvijā. Mehānisko transportlīdzekļu vadītāja apliecības kopējā cena ir Ls 15.50 (vadītāja apliecība Ls 12 + vadīšanas tiesību piešķiršana Ls 3.50).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *