A kategorija un tās apmācība
December 21st, 2012Braukšanas apmācībaŠoferītis 0 Comments

A kategorijas vadītāja apliecības iegūšana nozīmē, ka personai ir tiesības vadīt motociklu bez jaudas ierobežojumiem. Tomēr, pirms šīs kategorijas iegūšanas nepieciešama pieredze jeb stāžs, ko var iegūt iegūstot A1 vai A* kategoriju. Lai iegūtu tiesības vadīt motociklu, nepieciešams kārtot CSDD eksāmenus teorijā un vadīšanā. Bet, tāpat kā B kategorijai, pirms CSDD eksāmeniem A kategorijas apmācība ir jāiziet kādā no Latvijas autoskolām.

„A” kategorija – skaidrojumi un apmācību vecums

Kategorijas iedalās:

  • A1 motocikli bez blakusvāģa, kuru motora darba tilpums nepārsniedz 125 kubikcentimetrus un jauda līdz 11kilovatiem (15 zirgspēki);
  • A ierobežotā kategorija (A*) motocikli, kuru motora jauda nepārsniedz 25kW (34 zs);
  • A kategorija motocikli bez jaudas ierobežojumiem

Lai iegūtu tiesības vadīt motociklus, ir jābūt sasniegušam šādu vecumu:

  • A116 gadi; nākt mācīties braukt ar motociklu var jau no 14 gadu vecuma, bet kārtot eksāmenu drīkst no 16 gadu vecuma;
  • A*18 gadi; ja šāda motocikla kategorijas vadītāja stāžs ir divi gadi, tad apmainot vadītāja apliecību var iegūt tiesības vadīt visus motociklus;
  • A21 gads; vadītāja apliecību var iegūt tikai tad, kad jau ir uzkrāta zināma pieredze transportlīdzekļu vadīšanā, tas ir divu gadu transportlīdzekļa vadītāja stāžs.

Ievērībai! No 2013.gada 1.janvāra visā Eiropas Savienībā (ES) un arī Latvijā stāsies spēkā izmaiņas motociklu vadītāja apliecības iegūšanas kārtībā. No 2013.gada A kategorijas apliecības būs iespējams iegūt no 24 gadu vecuma, līdzšinējā 21 gada vietā!

Tomēr, šis ierobežojums neattiecas uz vadītājiem, kuriem jau ir iegūtas tiesības vadīt A kategorijas motociklus ar jaudas ierobežojumu. Šie vadītāji tāpat kā līdz šim – pēc divu gadu stāža sasniegšanas – varēs apmainīt apliecību un saņemt tiesības vadīt visa veida motociklus.

Obligāta prasība A kategorijai – jāiziet apmācība autoskolā

Neizmantojot autoskolu, bet mācoties pašmācības ceļā, CSDD personu nepielaidīs ne pie viena eksāmena, tātad, nepieciešams reģistrēties autoskolā, iziet teorijas kursu un braukšanas apmācības pie instruktora. Pēc veiksmīgas autoskolas apmācības kursantam jānokārto CSDD eksāmeni. Lai mācītos vadīt A kategoriju, nepieciešama arī braukšanas mācību atļauja (ja apmācāmajam jau ir A1,B1,B kategorijas vadītāja apliecības, tad mācību atļauja nebūs nepieciešama).

Teorijas eksāmens sastāv no 30 jautājumiem uz kuriem jāatbild 30 minūtēs, ieļaujamas 3 kļūdas. Tikmēr braukšanas eksāmenā jāizpilda 8 figūras un jābrauc ceļu satiksmē ne mazāk kā 25 minūtes. Teorijas, kā arī vadīšanas eksāmens jānokārto 3 gadu laikā kopš pabeigta apmācība autoskolā pie instruktora. Laika periods starp teorijas un vadīšanas eksāmenu CSDD nedrīkst pārsniegt 1 gadu. Teorijas eksāmenu var kārtot jebkurā laikā, tikmēr CSDD vadīšanas eksāmenus pieņemt no 1 aprīļa līdz 1 oktobrim.

A kategorija auto-motoskolā Presto

Auto-motoskola Presto lepojas ar vienām no labākajām atsauksmēm par „A” kategorijas apmācību. Teorētiskā apmācība sastāv no ceļu satiksmes noteikumiem, satiksmes drošības un pirmās palīdzības. Vārdu sakot viss, kas jāzina kārtojot CSDD teorijas eksāmenu. Praktiskās braukšanas laikā kursants apgūst iemaņas drošā braukšanā, braukšanas ātruma izvēlē, noteikumu un ceļa zīmju lietošanā un ievērošanā, kā arī iemācās izpildīt visas figūras, kas jākārto CSDD eksāmenā.

Vadītāja apliecību Presto iespējams iegūt no 24 gadu vecuma, bet mācības var sākt no 22 gadiem. Braukšanas apmācības ilgums A kategorijai 8 akadēmiskās stundas (8 x 45 min.) Autoskolas eksāmens teorijā sastāv no 30 jautājumiem, 30 minūtes, pieļaujama 1 kļūda. Tikmēr autoskolas eksāmens braukšanā nav, tātad kursants tiek sagatavots tik labi, ka uzreiz var kārtot CSDD vadīšanas eksāmenu.

Laika periods, kādā var iziet A kategorijas apmācību ir atkarīgs no paša kursanta. Kādam var pietikt ar minimālo autoskolas nodarbību skaitu, tikmēr citiem, piem., tiem kam nav nekādu priekšzināšanu vai nav nopietnas attieksmes pret mācībām, protams, var paiet ilgāks laiks līdz tiek nokārtota apmācība.

No kursanta uzcītības arī atkarīgas apmācības izmaksas. Ja, piem., nepadodas braukšana, tad jārēķinās, ka būs nepieciešamas papildus braukšanas nodarbības pie instruktora, tātad arī maksāt vajadzēs vairāk. Turklāt, nepieciešama arī derīga medicīniskā izziņa un pirmās palīdzības kursu beigšanas apliecība. Ja to nav, tad būs jāmaksā arī par to iegūšanu.

Leave a Reply