CSDD testi teorijā
December 30th, 2012CSDD, Vadītāja apliecības iegūšanaŠoferītis 0 Comments

Ceļu Satiksmes Drošības Direkcijas (CSDD) testi ir obligāti topošajiem transportlīdzekļu vadītājiem. Pēc veiksmīgi nokārtota testa transportlīdzekļa vadītājs var sākt kārtot arī vadīšanas eksāmenu (motociklu, automašīnas un autobusu vadītāji) vai arī uzreiz saņemt vadītāja apliecību. CSDD testi (vērtēšanas kārtība un cenas) atšķiras atkarībā no transportlīdzekļa kategorijas, kādā persona grib iegūt vadītāja apliecību.

CSDD teorētiskais tests jāveic visiem, kas vēlas iegūt vadītāja apliecību, neatkarīgi no transportlīdzekļa kategorijas

Teorētiskais eksāmens jākārto, lai iegūtu:

  • Automašīnas un autobusu vadītāja apliecību; maksa par testa veikšanu Ls 8.88, atkārtots eksāmens – Ls 8,88;
  • Motocikla vadītāja apliecību; maksa par testa veikšanu Ls 8.88, atkārtots eksāmens – Ls 8,88;
  • Mopēda vadītāja apliecību; maksa par testa veikšanu Ls 3.52, atkārtots eksāmens – Ls 3.52;
  • Velosipēda vadītāja apliecību; bezmaksas (kārtojot pirmo reizi) un Ls 0.76 kārtojot atkātoti;
  • Atpūtas kuģa vadītāja apliecību; maksa par testa veikšanu Ls 8.88, atkārtots eksāmens – Ls 8,88.

Teorētiskais eksāmens ir paredzēts personas teorētisko zināšanu pārbaudei  galvenokārt par ceļu satiksmes noteikumiem. Teorētiskais eksāmens ir datorizēts un to iespējams kārtot latviešu un krievu valodās. Tikmēr dažādu kategoriju CSDD testi jeb testu jautājumu skaits un vērtēšanas kārtība var atšķirties atkarībā no kategorijas kādā tests tiek kārtots.

CSDD testi dažādām kategorijām:

  • Automašīnas un autobusu vadītājiem: 30 jautājumi (kravas automobiļa vai autobusa vadītāja kvalifikācijas ieguvējam – uz 35 jautājumiem); atbilžu sniegšanai veltītais laiks ir 30 minūtes; pieļaujamais kļūdu skaits – 3 kļūdas.
  • Motocikla vadītājiem: 30 jautājumi 30 minūtēs ar 3 pieļaujamajām kļūdām;
  • Mopēda vadītājiem: 20 jautājumi 20 minūtēs. Tests nokārtots, ja nepareizi atbildēto jautājumu skaits nepārsniedz 2 jautājumus.
  • Velosipēda vadītājiem: jāatbild uz 10 jautājumiem 10 minūšu laikā, tests ir nokārtots, ja pareizi atbildēts vismaz uz 8 jautājumiem.
  • Atpūtas kuģa vadītājiem: 20 jautājumi 20 minūtēs, tests tiek nokārtots, ja nav pieļauts vairāk par 2 kļūdām.

CSDD teorijas testiem var sagatavoties vairākos veidos

Teorētiskajam eksāmenam var pieteikties pēc veiksmīgi izietas apmācības autoskolā (piem., A kategorija, B kategorija) un var arī pieteikties testam pēc pašmācības ceļā iegūtām zināšanām (velosipēda, mopēda un atpūtas kuģa vadītājiem). Ja pēkšņi mainījušies plāni un uz pieteikto testu nevar ierasties, par to jāpaziņo iepriekš, jo CSDD testi, uz kuri nav atteikti un uz kuriem neierodas, tik un tā jāapmaksā pilnā apmērā.

Kad veiksmīgi nokārtoti CSDD testi, vadītāji var doties kārtot CSDD eksāmenu braukšanā, izņemot velosipēdu vadītāji. Lai iegūtu velosipēda vadīšanas tiesības pietiek veiksmīgi nokārtot tikai CSDD teorētisko testu. Teorētiskais tests sastāv no ceļu satiksmes noteikumiem (CSN) un uzdevumiem, kuriem sagatavo jau autoskolā vai kurus var iemācīties, izmantojot CSN un uzdevumu grāmatiņas, kā arī pildot CSN testu online.

Leave a Reply