„C” kategorija

C kategorija ir visi mehāniskie transportlīdzekļi, kuru pilna masa pārsniedz 3500 kilogramus un kuri neietilpst D kategorijā, kā arī šādas kategorijas vilcēja savienojums ar piekabi, kuras pilna masa nepārsniedz 750 kilogramus. Lai iegūtu tiesības vadīt šādas kategorijas transportlīdzekļus, personai jābūt sasniegušai 21 gada vecumu un tai nepieciešams vismaz 2 gadu stāžs B kategorijas vadītāja apliecībai.

Lai iegūtu tiesības vadīt „C” kategorijas transportlīdzekļus jāiziet apmācība autoskolā

Kā jau noprotams, lai iegūtu C kategorijas vadītāja apliecību nepieciešams iziet apmācību kādā Latvijas autoskolām. Šīs kategorijas transportlīdzekļa vadītāja apliecības iegūšanu var tikai pēc 2. gadu ilgas autovadītāja pieredzes (stāža) uzkrāšanas vadot B un C1 kategoriju transportlīdzekļus.

„C” kategorijas iedalījums:

  • С1 kategorija – Mehāniskie transportlīdzekļi, kuru pilna masa pārsniedz 3500 kg, bet nepārsniedz 7500 kg un kuri neietilpst D kategorijā, kā arī šādas kategorijas vilcēja savienojums ar piekabi, kuras pilna masa nepārsniedz 750 kg.
  • С kategorija – Mehāniskie transportlīdzekļi, kuru pilna masa pārsniedz 3500 kg un kuri neietilpst D kategorijā, kā arī šādas kategorijas vilcēja savienojums ar piekabi, kuras pilna masa nepārsniedz 750 kg. Apmācība ir iespējama no 19 gadu vecuma, valsts eksāmenu kārtošana un vadītāju tiesību iegūšana sākot no 21 gadu vecuma.

Pēc veiksmīgi pabeigtas autoskolas, personai ir jānoliek valsts eksāmeni. Tie ir CSDD eksāmeni teorijā un braukšanā. Teorijas eksāmens C kategorijai ir datorizēts un tas sastāv no 35 jautājumiem 30 minūtēs. Lai testu veiksmīgi noliktu, nedrīkst pieļaut vairāk par 3 kļūdām. Maksa par teorijas eksāmenu ir Ls 8.88.

Uz visiem eksāmena jautājumiem jāatbild pēc kārtas un teorētiskais eksāmens katram jākārto patstāvīgi, bez palīgmateriālu palīdzības. Ja eksāmens ir nokārtots, inspektors informē par pieteikšanos vadīšanas eksāmenam. Konkrēti šīs kategorijas vadīšanas eksāmens ilgst vismaz 45 minūtes. Maksa par vadīšanas eksāmenu ir Ls 34.88 un Ls 33.20 – atkārtotu vadīšanas eksāmenu. Pēc veiksmīgas vadīšanas eksāmena nokārtošanas CSDD nodaļā iespējams saņemt vadītāja apliecību.

„C” kategorija autoskolā-motoskolā Presto

Apmācības ilgums, ko ietver C kategorija, atkarīgs no paša topošā vadītāja uzcītības un pieredzes. Auto-motoskolā Presto  apmācības ilgums ir 5 līdz 7 nedēļas. Braukšanas apmācību uzsāk jau pēc 2 teorētiskajām nodarbībām un braukšanas apmācības ilgst 15 akadēmiskās stundas (15 x 45 min.).

Pēc veiksmīgas apmācības jānokārto auto-motoskolas Presto teorētiskais eksāmens, kas sastāv no 35 jautājumiem, 30 minūtēs ar pieļaujamu 1 kļūdu. Tikmēr autoskolas eksāmena braukšanā nav, tāpēc topošais vadītājs var gatavoties CSDD eksāmeniem, par kuriem jau tika minēts iepriekš.

Arī apmācības izmaksas atkarīgas no perioda, cik ilgi tiek izieta C kategorija un vai kursantam nav nepieciešamas papildus nodarbības. Autoskolā – motoskolā Prestoviena vadīšanas praktiskā nodarbība izmaksā Ls 11.00. Tikmēr reģistrācija, dokumentu noformēšana, teorētiskā apmācība maksā Ls 50 un Ls 35 par medicīnisko komisiju un pirmās palīdzības kursiem, kopā ņemot. Protams, cenas autoskolu piedāvājumos atšķiras, tāpēc pirms apmācības uzsākšanas noteikti var atrast izdevīgāko variantu izskatot gan cenas, gan atsauksmes par konkrēto autoskolu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *